İleri Girişimcilik Programı 160dan başlayıp 370 bin hibe destekli üretim, imalat, teknoloji ağırlıktadır.

Düşük Ölçekli 160 bin: 100 bin makina desteği, 60 bin personel desteği sağlamaktadır. Makina desteği dosya onaylandıktan sonra kurulun son verdiği karar doğrultusunda makina hibesi hesaba yatırılır. 60 bin personel desteği ise personellerin hesabına aktarıldığı maaşın dekontunu 12 ay boyunca toplanıp yıl sonunda danışmanlık veya ajansa teslim edilir bu makbuzlar sisteme girişi yapıldıktan sonra girişimcinin hesabına personel desteği aktarılır.

Orta Ölçekli 260 bin: 200 bin makina desteği, 60 bin personel desteği sağlamaktadır. Makina desteği dosya onaylandıktan sonra kurulun son verdiği karar doğrultusunda makina hibesi hesaba yatırılır. 60 bin personel desteği ise personellerin hesabına aktarıldığı maaşın dekontunu 12 ay boyunca toplanıp yıl sonunda danışmanlık veya ajansa teslim edilir bu makbuzlar sisteme girişi yapıldıktan sonra girişimcinin hesabına personel desteği aktarılır.

Yüksek Ölçekli 370 Bin: 300 bin makina desteği, 60 bin personel desteği sağlamaktadır. Makina desteği dosya onaylandıktan sonra kurulun son verdiği karar doğrultusunda makina hibesi hesaba yatırılır. 60 bin personel desteği ise personellerin hesabına aktarıldığı maaşın dekontunu 12 ay boyunca toplanıp yıl sonunda danışmanlık veya ajansa teslim edilir bu makbuzlar sisteme girişi yapıldıktan sonra girişimcinin hesabına personel desteği aktarılır.
10 bin ise Gerçek kişi işletmesine destek 5.000 TL iken, sermaye şirketi olarak kurulan işletmeye de 10.000 TL kuruluş desteği sağlanmaktadır.
Önemli: Hibeyi almanın 2 yöntemi vardır. (Fatura ve Proforma)
Girişimci eğer maddi açıdan yeterli ise kendi makinelerini alır faturalarını ajansa gönderir. O faturalar kosgeb sistemine yüklenir, makina hibesi girişimcinin hesabına yüklenir.
Ancak girişimci maddi açıdan hazır değil ise proforma dediğimiz faturayı firmada istediği makineleri yazar kaşe ve imza ile tarafımıza ulaştırır.  Varolan firmadan talep ettiği makina hibesi firmanın hesabına yatırılır.

Şartlar ve Gerekli Evraklar:
Vergi Levhası, Sicil Gazetesi, Esnaf oda kaydı, edevlet şifresi
(Girişimcilik eğitimi vergi levhasından önce çıkartılması şartı gerekmektedir. Vergi levhasından sonra çıkartılan girişimcilik eğitimi kosgebten yararlanamaz.)

Geleneksel Girişimci Programı:

65 bin hibe destekli küçük işletmeler için başvuru yapılır. Bu işletmeler satış yapılan küçük işletmelerin giderini karşılamaktadır.


Kuruluş Desteği:

5 ve 10 bin arasında değişim göstermektedir. Sebebi ise kurulan işletmenin yüksek ve düşük maliyetinin değişim göstermesinden 5 ve 10 bin arasında kuruluş desteği sağlanmaktadır. Yani Geleneksel, girişimci kuruluş destekleri gerçek kişi ile kurulmuş işletmelere 5.000 TL, sermaye şirketi olarak kurulmuş işletmelere de 10.000 TL olarak verilmektedir. 


Performans Desteği:

50 bin performans desteğidir. Performans desteği personel maaş desteğidir. Her ay personelin maaşı makbuz ile biriktirilir yıl sonunda bu makbuzlar danışmanlık veya ajansa teslim edilip evrak işlemleri sisteme yüklendikten sonra girişimcinin hesabına yatırdığı maaşlar ödenir buda tamamiyle hibe desteklidir.
Sertifika Desteği: 5 bin hibe ile varolan sertifika ücretidir.

Şartlar ve Gerekli Evraklar:
Vergi Levhası, Sicil Gazetesi, Esnaf oda kaydı, edevlet şifresi
(Girişimcilik eğitimi vergi levhasından önce çıkartılması şartı gerekmektedir. Vergi levhasından sonra çıkartılan girişimcilik eğitimi kosgebten yararlanamaz.)

KOSGEB DESTEKLERİNİN ŞARTLARI NELERDİR?

KOSGEB tarafından desteklere yapılacak başvurularda gerekli olan şartlar belirlenmiştir.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması istenir.

• KOSGEB aracılığıyla verilen girişimcilik eğitimlerine katılmış olmak ve bu eğitim sürecini başarılı ile sonuçlandırmak. Eğitim sürecini başarı ile sonuçlandıran vatandaşlar için verilen sertifika ile başvurularını iletmesi gerekir.

• KOSGEB veri tabanına işletmenin kayıtlı olması ve işletme sahibi tarafından beyannamenin doldurulması şarttır.

• İŞGEM bünyesinde yer alan girişimcilerden 1 yıl içerisinde işletmesini yasal olarak açması beklenir.

Kategoriler: BLOG

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.